Дифтерія і правець . Як захистити дітей і дорослих.
Дифтерія і правець . Як захистити дітей і дорослих.
Для України питання профілактики важких і небезпечних інфекційних хвороб залишається особливо гострим. Через повномасштабне вторгнення російської федерації є постійні ризики поширення інфекційних хвороб, які саме пов’язані з війною: перебування в місцях скупчення людей, обмежений доступ до води, висока ймовірність травмування й контакту з кров’ю інших тощо. В умовах воєнного стану вакцинація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких захворювань та їхніх наслідків і залишається єдиним способом захисту від смертельних хвороб та допомагає уникнути навантажень на систему охорони здоров’я загалом.
В умовах війни імунізація є питанням національної безпеки, оскільки здоров’я українців — усіх разом і кожного зокрема, залежить від рівня охоплення щепленнями в країні. В останні роки, на жаль, цей показник в Україні не перевищував 80%, а в Тиврівській ОТГ за останні пів року вакцинувалися лише 3% дорослого населення, яким за віком необхідно зробити ревакцинацію.. В області є випадок правця. Ми маємо прагнути досягнути рекомендованих ВООЗ щонайменше 95% охоплення вакцинацією як дитячого так і дорослого населення, лише таким чином ми зможемо досягти колективного імунітету і зберегти життя і здоров'я не тільки своє і своїх рідних, але й тих співвітчизників яким з різних причин не можливо провести вакцинацію.
Дітей вакцинують відповідно до Національного календаря щеплень від 10 інфекційних хвороб, в тому числі і від дифтерії та правця. Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років, а дорослі - кожні 10 років. Такий інтервал у дорослому віці зумовлений тим, що імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років.
Мета вакцинації послабити дію небезпечного збудника і надати організму можливість захищатися за рахунок створення антитоксичного імунітету наявність якого практично ліквідує небезпеку розвитку важких форм дифтерії і правця та допомагає зменшити захворюваність У правильно щеплених недуга матиме набагато легший перебіг, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно здійснювати як вакцинацію, так і ревакцинацію.
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, в окремих випадках може бути і контактний механізм передачі інфекції.
Джерело інфекції — хвора людина чи носій Corynebacterium diphtheriae, які виділяють токсигенні штами збудника.
Бактерієносійство Corynebacterium diphtheriae є окремим типом інфекційного процесу і буває:
-
реконвалесцентне (у осіб, що перехворіли на дифтерію);
-
у здорових осіб (у яких на момент огляду клінічні симптоми були відсутні).
За тривалістю бактерієносійство Corynebacterium diphtheriae поділяють на:
-
короткочасне — збудник виділяється до 2 тижнів;
-
середньої тривалості — від 2 тижнів до 1 місяця;
-
затяжне — більше 1 місяця;
-
хронічне — від 6 місяців до кількох років.
У не щеплених осіб перебіг інфекції важкий, частіше із смертельними або інвалідизуючими наслідками. Вражаються горло, серцевий мяз, легені, нирки,нервова система.
Здорові люди заражаються від хворої людини або від носія інфекції. Особливо це небезпечно для дітей і для ослаблених хронічними захворюваннями дорослих.
Попередити розвиток небезпечних ускладнень можна тільки завдяки вакцинації.
Правець не передається від людини до людини. Правець може виникнути після будь-яких травм при яких пошкоджуються шкіра та слизові оболонки (потертості від взуття, царапини, проколи, порізи, укуси тварин, поранення від різних видів зброї та ін.), оскільки у рану можуть потрапити спори збудника і не залежить від виду і важкості травми.
Небезпечний правець тим,що вражає нервову систему і проявляється сильними судомами, під час яких відриваються м'язи і можуть бути переломи хребта та кінцівок За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті від правця стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі – до 70% .
Єдиний надійний спосіб захисту від правця – вакцинація. Навіть якщо ви перехворіли природнім шляхом - вакцинуватися треба обов’язково. Імунітет після захворювання швидко минає і є ймовірність повторного зараження.
Станом на сьогодні в Тиврівському центрі сімейної медицини в наявності є всі необхідні вакцини, в тому числі 500 доз вакцини для дорослих від дифтерії і правця.
Всі вакцини якісні, безпечні і безкоштовні.
Для отримання вакцинації зверніться до свого сімейного лікаря .
Для зручності можна записатися на прийом за телефоном 067-434-68-03
Вакцинація зберігає життя і здоров'я .
Інформація підготувала заступник головного лікаря з медичного обслуговування населення Гуд Т.В.