10 ГРУДНЯ - ДЕНЬ ПРАВ ЛЮДИНИ
10 грудня 1948 року ООН прийняла Загальну декларацію прав людини – перший універсальний міжнародний акт з прав людини, що проголошує цивільні та політичні права і свободи особистості - рівність всіх перед законом, право кожного на свободу і особисту недоторканність, свободу совісті та інші. У Декларації заявлено також, що всі люди мають рівні права, які не залежать від їх раси, статі, мови, релігії тощо.
В основу документа були покладені всі напрацювання людської думки, які були на той момент у даному питанні. Це був перший досвід колективної розробки універсального документа з прав людини.
Багато країн включають основні положення Декларації в своє базове законодавство і конституції. Її принципи лежать в основі багатьох пактів, конвенцій і договорів з прав людини, укладених з 1948 року. Найбільш широкими обов'язковими угодами з прав людини, укладеними під егідою ООН, є Женевська конвенція про захист прав людини під час збройних конфліктів, 1949 року; Європейська Конвенція захисту прав людини та основних свобод, 1950 року; Міжнародний пакт про цивільні і політичні права і Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права, 1966 року.
За дотриманням прийнятих пактів, конвенцій і договорів з прав людини спостерігає Верховний комісаріат ООН з прав людини. Верховний комісар відряджає своїх посланців в різні країни світу для складання звітів про дотримання прав людини на місцях. Якщо права не дотримуються, то в справу вступають трибунали.
Цього року тема Дня прав людини пов'язана з пандемією COVID-19 і орієнтована на потреби більш ефективного відновлення за рахунок забезпечення центральної ролі прав людини в заходах, здійснюваних у цій галузі.
Джерело: https://uk.wikipedia.org