Що необхідно знати про ВІЛ & СНІД
1 грудня у всьому світі щорічно відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей День став одним з найважливіших міжнародних днів, пов'язаних з питаннями охорони здоров'я та однією з ключових можливостей підвищення інформованості та можливості відзначити такі досягнення як розширення доступу до лікування та заходів з профілактики.
ВІЛ - це вірус імунодефіциту людини. ВІЛ-інфекція - це хронічне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування ВІЛ, уражає імунну систему організму, коли вона припиняє захищати організм від вірусів та бактерій.
ВІЛ-інфекція - це не вирок, а хронічне захворювання, яке можна котролювати за допомогою вчасного прийому препаратів антиретровірусної терапії (АРТ). Вчасний та системний прийом АРТ покращує якість і тривалість життя.
СНІД - це синдром набутого імунодефіциту. СНІД розвивається на пізніх стадіях розвитку ВІЛ-інфекції з проявами тяжких ахворювань. Сьогодні ВІЛ-інфекцію/СНІД успішно діагностують та лікують.
ВІЛ може передаватися через різні рідини організму інфікованих людей, такі як кров, грудне молоко, сім'яна рідина і вагінальні виділення. Люди не можуть заразитися при звичайних повсякденних контактах, таких як поцілунки, обійми і потискання рук, або при спільному користуванні особистими предметами і вживанні продуктів харчування або води.
Форми поведінки і умови, що підвищують ризик зараження людей ВІЛ, включають в себе:
- незахищений анальний або вагінальний секс;
- наявність іншої інфекції, що передається статевим шляхом, такої як сифіліс, герпес, хламідіоз, гонорея та бактеріальний вагіноз;
- спільне користування зараженими голками, шприцами та іншим ін'єкційним обладнанням і розчинами наркотиків при вживанні ін'єкційних наркотиків;
- небезпечні ін'єкції, переливання крові, пересадки тканин, медичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання;
- випадкові травми від уколу голкою, в тому числі серед працівників охорони здоров'я.
ВІЛ не здатний розмножуватися поза тілом хазяїна. Він не виживає на відкритому повітрі і тому не може поширюватися повітряно-крапельним шляхом або при побутових контактах.
ЦЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО ВИ НЕ МОЖЕТЕ ЗАРАЗИТИСЯ ВІЛ
- через чхання і кашель; при використанні загальних столових наборів;
- при рукостисканні і обіймах;
- при поцілунках; при користуванні басейнами;
- при використанні душа і туалетних сидінь;
- при укусах комах (ВІЛ гине в організмі комах).
ВІЛ може ніяк не проявлятися протягом багатьох років. Тому необхідно проходити тестування на ВІЛ. Тестування повинне бути добровільним, і має бути визнане право на відмову від тестування. Обов'язкове або примусове тестування з ініціативи медичного закладу, органу влади, партнера або члена сім'ї неприпустимо, так як підриває належну практику громадської охорони здоров'я і порушує права людини.
Всі послуги з тестування на ВІЛ повинні надаватися з дотриманням п'яти принципів, рекомендованих ВООЗ:
- інформована згода;
- конфіденційність;
- консультування;
- правильні результати тестування;
- зв'язок (зі службами по догляду, лікування та іншими службами).
ДОТРИМУЙСЯ ПРАВИЛ Б ЕЗПЕЧНОЇ ПОВЕДІНКИ
- зберігай вірність партнеру і не допускай випадкових статевих зв'язків,
- завжди використовуй презерватив,
- відмовся від вживання наркотиків,
- не роби татуювання, пірсинг, не проколюй вуха в неспеціалізованих установах,
- регулярно здавай тест на ВІЛ-інфекцію.
Всеукраїнська безкоштовна «гаряча лінія» з питань ВІЛ/СНІД - 8-800-500-45-10, цілодобово.
За матеріалами ВООЗ, ЮНЕЙДС, ЦГЗ МОЗ України