A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Тиврівської селищної ради

18 - 24 листопада - Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків

Дата: 18.11.2019 10:56
Кількість переглядів: 220

   Фото без опису18 - 24 листопада відзначається Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків (WAAW 2019).

   Зазначена акція ВООЗ спрямована на підвищення обізнаності про проблему стійкості до антибіотиків та пропаганду їх правильного використання. Стійкість до антибіотиків є однією з найсерйозніших загроз глобальній охороні здоров'я. Вона зростає до небезпечно високих рівнів у всіх частинах світу, негативно впливаючи на здатність лікувати інфекційні хвороби і зводячи нанівець багато досягнень охорони здоров'я та медицини.

   6 березня 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив Національний План дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Його розробкою займались МОЗ України та Центр громадського здоров’я.

Прийняття акту сприятиме здійсненню заходів, спрямованих на:

  • забезпечення раціонального використання протимікробних препаратів у сфері охорони здоров’я, ветеринарної медицини та харчової промисловості відповідно до кращих світових та європейських практик;
  • впровадження дієвої системи епідеміологічного нагляду за антибіотикорезистентністю, її інтеграції до загальноєвропейської мережі;
  • мінімізування ризиків формування та поширення внутрішньолікарняних штамів мікроорганізмів, які мають стійкість до протимікробних препаратів;
  • приведення у відповідність до вимог ЄС лабораторної діагностики інфекційних хвороб та визначення чутливості мікроорганізмів до протимікробних препаратів;
  • проведення наукових досліджень з проблем антибіотикорезистентності та впровадження новітніх методів діагностики у координації з провідними європейськими та світовими центрами.

   Для комплексної боротьби із проблемою до розробки низки нормативно-правових актів МОЗ України залучило інші міністерства. 

   Для забезпечення раціонального використання антибіотиків у медицині, ветеринарній медицині та харчовій промисловості МОЗ України зосередило свою увагу на розробці чітких інструкцій медикам і ветеринарам, що допоможуть мінімізувати ризики невиправданого використання протимікробних препаратів.

1. Посилення контролю за рецептурним відпуском антибіотиків в аптеках.

2. Обмеження застосування протимікробних препаратів у якості стимуляторів росту у тваринництві, птахівництві та рослинництві.

3. Впровадження дієвої системи епідеміологічного нагляду за антимікробною резистентністю.

   Синхронізація методів дослідження та діагностики для визначення стійкості до протимікробних препаратів зі стандартами Європейського Союзу дозволить Україні ефективно боротися з цією проблемою.

З моменту відкриття антибіотиків ці препарати стали одним з найпотужніших засобів в арсеналі сучасної медицини. Однак занадто часте застосування антибіотиків в медицині та ветеринарії та їх використання не за призначенням сприяли появі та поширенню стійкості до таких препаратів, коли мікроорганізми, наприклад, бактерії, виробляють несприйнятливість до застосовуваних проти них лікарських засобів.

   Чому виникає стійкість до антибіотиків

   Антибіотики використовуються для профілактики і лікування бактеріальних інфекційних захворювань. Стійкість до антибіотиків розвивається, коли внаслідок застосування цих препаратів змінюються бактерії: бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Тобто антибіотикорезистентність розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин. Викликані такими бактеріями інфекції лікувати значно важче, аніж інфекції, спричинені бактеріями, які не мають антибіотикорезистентності. Це означає довше і дорожче лікування інфекційних захворювань та післяопераційних ускладнень, підвищення рівня смертності. Люди помирають від пневмонії, туберкульозу та інших хвороб, викликаних бактеріями, тільки тому, що бактерія не реагує на антибіотики, які мають її знищити.

Фото без опису

   Що більше бактерій адаптовані до антибіотиків, то загрозливішою стає ситуація у майбутньому. Зокрема, приймаючи антибіотики без вагомих причин ви наближаєте ймовірну ситуацію, коли антибіотики перестануть в принципі допомагати і ми повернемося до тих часів, коли ліків від туберкульозу, холери, сифілісу та інших бактеріальних хвороб просто не існує.

   Світові необхідно в невідкладному порядку змінити способи призначення та використання антибіотиків. Навіть якщо будуть розроблені нові ліки, без зміни поведінки стійкість до антибіотиків залишиться серйозною загрозою. Зміна поведінки повинна включати дії спрямовані на скорочення розповсюдженості інфекції шляхом вакцинації, миття рук та відповідній харчовій гігієні.

   Стійкість до антибіотиків збільшується до загрозливого рівня у всіх країнах світу. Щоденно у світі виникають та розповсюджуються нові механізми стійкості, загрожуючи нашій здатності лікувати розповсюджені інфекційні хвороби.   

   В країнах, де антибіотики можна придбати без рецепта, поява і розповсюдження стійкості ще більше погіршує ситуацію. Подібно цьому, в країнах, які не мають стандартні принципи лікування, антибіотики дуже часто призначаються медичними працівниками та надмірно використовуються населенням.

   Не застосовуючи рішучих невідкладних дій , ми беремо курс на еру після антибіотиків, в яку розповсюджені інфекції та незначні травми можуть почати вбивати знову.

ПРИЧИНИ СТІЙКОСТІ ДО АНТИБІОТИКІВ

  • Надмірне використання антибіотиків.
  • Недотримання курсу лікування.
  • Надмірне використання антибіотиків у тваринництві і рибництві. Неналежний інфекційний контроль в лікарнях і клініках.
  • Неналежна гігієна і санітарія.
  • Відсутність нових антибіотиків.

   У ВООЗ наголошують, що навіть у випадку розробки нових препаратів, серйозна загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.

   ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ КОЖЕН

   Стійкість до антибіотиків може попередити кожен із нас. Ось прості правила:

  • Не займайтесь самолікуванням. Приймайте лише ті антибіотики, які призначив лікар. 
  • Не переривайте лікування. Завжди завершуйте курс антибіотиків, навіть якщо вам стало краще.
  • Не продовжуйте курс лікування без відома лікаря. Ніколи не використовуйте антибіотики, які залишилися після курсу прийому
  • Не консультуйте друзів, родичів, знайомих та не призначайте їм лікування. Ніколи не діліться антибіотиками з іншими.
  • Попереджуйте інфекції. Регулярно мийте руки, уникайте контакту із хворими людьми і вчасно робіть щеплення.

Фото без опису

   ПРОФІЛАКТИКА АНТИБІОТИКОРЕЗИСТЕНТНОСТІ: ЩО МОЖУТЬ ЗРОБИТИ МЕДИКИ

   Медики відіграють провідну роль у правильному використанні антибіотиків пацієнтами. Тож слід звернути увагу на 5 ключових рекомендацій працівникам охорони здоров'я щодо попередження поширення резистентності до антибіотиків:

  • Чисті руки. Перед будь-якими маніпуляціями переконайтесь, що ваші руки, інструменти чисті.
  • Призначайте антибіотики виважено. Призначайте антибіотики відповідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, якщо вони дійсно необхідні.
  • Не нехтуйте тестом для визначення чутливості до антибіотику. Якщо це можливо, проведіть тест для визначення чутливості до антибіотику.
  • Проінформуйте пацієнта. Зверніть увагу пацієнта на дозування антибіотиків і тривалість лікування.
  • Контролюйте вакцинацію. Стежте, щоб ваші пацієнти були вакциновані відповідно до актуального календаря щеплень.

  У ВООЗ наголошують, що навіть якщо винайдуть нові покоління ефективних ліків, загроза антибіотикорезистентності залишиться, якщо не зміниться поведінка кожного з нас.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень